AP-fondernas investeringar stöder militärjuntan i Myanmar

28 november 2025

Svenska statens allmänna pensionsfonder investerar flera miljarder kronor i bolag som aktivt stöder militärjuntan i Myanmar, bland annat med vapen. Det visar en ny granskning från Fair Finance Guide, Svenska Burmakommittén och Justice For Myanmar.

Årets pristagare av Right Livelihood Award är det underjordiska nätverket Justice for Myanmar som kämpar mot den brutala militärjuntan genom att kartlägga deras ekonomiska bas och företag som stöder regimen. Fair Finance Guide har under flera år samarbetat med nätverket för att granska svenska finansiella kopplingar till juntan.

Vår nya granskning visar att AP-fonderna fortsätter att investera totalt 4,6 miljarder kronor i tolv av bolagen som Justice For Myanmar pekar ut som särskilt problematiska. Klart störst investering har Sjunde AP-fonden där sex miljoner svenskar har sina pensionspengar. Fonden investerar totalt 2,7 miljarder i bolagen, bland annat 620 miljoner kronor i bolagen Bharat Electronics och Hindustan Aeronautics som exporterat vapen och krigsmateriel till militären.

– Det är oacceptabelt att svenska pensionsfonder fortsätter att investera i företag som väldigt tydligt bidrar till kränkningar av mänskliga rättigheter i Myanmar. Det har gått nästan fem år sedan militärens kuppförsök och det är väl dokumenterat vilken skada dessa investeringar gör. Människor i Myanmar lever i ett skräckvälde. De blir dagligen terroriserade av militärjuntan. Pensionsfonderna måste använda sitt inflytande och se till att bolag de investerar i inte kränker mänskliga rättigheter, annars bör de sälja sina innehav, säger Yadanar Maung, talesperson för Justice For Myanmar.

Situationen i Myanmar är mycket allvarlig. Militärjuntan har sedan statskuppen för snart fem år sedan bedrivit en våldskampanj mot civilbefolkningen och försatt landet i en humanitär katastrof där en tredjedel av befolkningen är i behov av nödhjälp och 3,5 miljoner människor har tvingats på flykt. Militära attacker riktas ofta direkt mot civila mål som skolor, sjukhus och religiösa byggnader. Juntaledaren Min Aung Hlaing står anklagad för både krigsbrott och brott mot mänskligheten.

Svenska bankkunders protester gav resultat

Redan 2021 uppmärksammade Fair Finance Guide svenska investeringar i bolag kopplade till juntan och flera svenska banker svartlistade därefter några av bolagen, bland annat Bharat Electronics och Adani Ports. Fler nordiska investerare följde sedan efter och något halvår senare meddelade Adani Ports att de stoppar sitt samarbete med juntan.

– Det här visar att svenskar bankkunder och pensionssparare kan påverka situationen i Myanmar genom sina sparpengar. Nu måste AP-fonderna sätta ordentlig press på de kvarvarande bolagen att också stoppa sitt stöd till juntan, säger Jakob König på Fair Finance Guide.

Läs mer om granskningen och bolagens stöd till militärjuntan i Myanmar

Bilden är från Democratic Voice of Burma